ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ, ЯКІ СВІДЧАТЬ ПРО ЇЇ НЕЗЛАМНІСТЬ
"Коли зникає народна мова — народу нема більше!...Відберіть у народу все — і він усе може повернути, але відберіть мову, і він ніколи більше не створить її...".
(Костянтин Ушинський)
Попри століття утисків та заборон, українська мова не лише вижила, а й продовжує розвиватися.
Тож 9 визначних фактів, які підтверджують, що українська мова — незламна:
Українську мову намагалися заборонити 134 рази. Серед найвідоміших заборон — Валуєвський циркуляр (1863) та Емський указ (1876), які обмежували використання української мови в освіті, книговидавництві та офіційному вжитку.
Рекордсменом серед синонімів є слово «бити» - має аж 45 відповідників. Далі вже йдуть такі слова як «говорити» - 36 та «йти» - 39.
Більше 40 мільйонів осіб у світі володіють українською мовою.
Українська мова має напівофіційний статус в США- округ Кук в штаті Іллінойс. В цьому окрузі проживає більше 5 мільйонів населення, а українська була включена до списку найпоширеніших мов регіону.
14 грудня 1939 року Радіо Ватикану почало мовлення українською.
Це стало можливим завдяки митрополиту Андрію Шептицькому, який звернувся до Папи Пія XII з проханням про українське мовлення. В умовах Другої світової війни це допомагало підтримувати духовний зв’язок із Ватиканом.
Найстаріша українська пісня — балада "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?". Цей текст було знайдено в рукописній граматиці 1571 року, яку готував до друку видатний чеський учений і культурно-освітній діяч XVI ст. Ян Благослав.
Сучасна українська літературна мова ґрунтується на полтавсько-київському діалекті. Автори, що першими писали живою українською мовою, походили із Полтавщини, Наддніпрянщини та Слобожанщини.
У 1990-х роках до вжитку повернулися слова, заборонені в радянські часи. Такі слова, як «відсоток» (замість «процент»), «часопис» (замість «журнал»), «шпиталь» (замість «лікарня»), «загал» (замість «суспільство»), «громада» (замість «община») та «гурт» (замість «група») знову стали частиною повсякденної мови.
Немає коментарів:
Дописати коментар